• Kreivės 2019

  Rugsėjo 4–8 d.
  Vilnius

 • Barbara Hammer

  Retrospektyva ir kūrybos pristatymai


  Rugsėjo 5–7 d. 19.30 val. „Skalvijoje“

 • Konkursinės trumpikės

  12 rinktinių trumpametražių filmų 3 seansuose

  Rugsėjo 4–7 d. „Skalvijoje“

09.05–07 \ Barbara Hammer \ retrospektyva

Barbaros Hammer retrospektyva „Kreivėse“ – žvilgtelėjimas į eksperimentinio queer kino legendos kūrybą, asmenybės raidą ir lesbietiškos patirties reprezentaciją ekrane.

„Kol savęs iki galo nesupranta, lesbietės-menininkės nekuria. Savo, kaip lesbietės-menininkės augimą, bandžiau padaryti prieinama istorija. Laikui bėgant mano filmai tęsė ir papildė vienas kitą, kartu atviriau ir visapusiškiau aš atskleidžiau lesbietišką save.“ (Barbara Hammer, 1981 m.)

PROGRAMA

rugsėjo 5 d., 19.30 val.
„Nitratiniai bučiniai“ (Nitrate Kisses), 1992 m., 67 min.
filmą pristato kino tyrinėtoja, Linėjaus universiteto dėstytoja Dagmar Brunow

Savo pirmajame ilgametražiame filme Barbara Hammer jungia vaizdus iš dabartinių gėjų ir lesbiečių porų gyvenimo su atrasta, uždrausta ir nematoma istorine medžiaga, ieškodama prarastų queer istorijos liekanų išblukusiose emulsijose ir sudūlėjusiose juostose. Skaitydama paraštėse, tarp eilučių, anapus nubrėžtų vizualinio teksto ribų, Hammer kelia istorinės reprezentacijos klausimus. Šioje daugialypėje, užburiančioje dokumentikoje ištraukos iš 1933-ųjų metų filmo „Sklypas Sodomoje“, laikomo pirmuoju JAV sukurtu queer filmu, bei ketvirtojo dešimtmečio Vokietijos dokumentinio ir vaidybinio kino archyvinė medžiaga pinama su šiuolaikine.

rugsėjo 6 d., 19.30 val.
„Švelnios fikcijos“ (Tender Fictions), 1996 m., 61 min.
filmą pristato kino režisierė iš Ukrainos Svitlana Shymko

Tai antroji dokumentika Barbaros Hammer autobiografinių filmų trilogijoje (kiti filmai – „Nitratiniai bučiniai“ ir „Istorijos pamokos“), kur iš senų namudinių filmų, nuotraukų, pokalbių, garsų ir citatų Hammer kuria koliažą, kuriame pasakoja apie savo vaikystę imigrantų iš Ukrainos šeimoje – mamą, kuri norėjo, kad Barbara būtų kaip mažoji aktorė Shirley Temple, ir senelę, dirbusią nebyliojo kino žvaigždės Lillian Gish virėja. Hammer fiksuoja savo pačios gyvenimą septintajame dešimtmetyje ir tą momentą, kai 1970 metais pirmą kartą išgirdo žodį „lesbietė“ bei suprato, kad jis apie ją.

rugsėjo 7 d., 19.30 val.
Kino ir vizualumo tyrinėtojos prof. Natalijos Arlauskaitės paskaita apie Barbarą Hammer

+
Ankstyvieji trumpametražiai filmai
„Barbara Ward niekada nemirs“ (Barbara Ward Will Never Die), 1968 m., 3 min.
„Dyketactics“, 1974 m., 4 min.
„Superdyke sutinka Madame X“ (Superdyke Meets Madame X), 1975 m., 21 min.

Vieta: „Skalvijos“ kino centras, A. Goštauto g. 2, Vilnius