• Kreivės 2020

  Rugsėjo 9–13 d.
  Vilnius
  Įėjimas – laisvas arba auka nuo 1 ct.

 • Konkursinė programa

  13 trumpų filmų 6 peržiūrose

  Nuotrauka: Noriu, kad Jelivarė degtų

 • Atmintys

  4 ilgos ir 5 trumpos istorijos apie individualias ir bendruomenės atmintis bei jų praradimus  Nuotrauka: Peržiūra

 • Ačiū!

  Susitikime kitų metų festivalyje ir renginiuose pakeliui
  Nuotrauka: Banglaužis

Naujienos

Interviu su kino kūrėju Rosa von Praunheim

2016 06 04 \

Vilniaus LGBT* festivalis „Kreivės“ tęsia bendradarbiavimą su Goethe’s institutu ir pristato vieno prieštaringiausių Naujojo vokiečių kino atstovų Rosa von Praunheim aktyvistinę retrospektyvą. Penki filmai, apimantys laikotarpį nuo 1970-ųjų iki 2002-ųjų, dokumentuoja ir patys meta iššūkį apsimestio visuomenės padorumo, normalumo ir priimtinumo normoms. Filmai bus rodomi Prancūzų instituto kino salėje birželio 16–22 d.

Pristatome žurnalisto Sascha Rettigo interviu su Rosa von Praunheim „Atvirumo šiek tiek daugiau“:

Pasitikėjimu, drąsia veikla ir savo filmu „Perversiškas yra ne homoseksualas, o jo gyvenama situacija“ 8-ajame dešimtmetyje Rosa von Praunheim tapo Vokietijos gėjų judėjimo pionieriumi. Režisierius, autorius ir buvęs kinematografijos profesorius drebino respubliką viešais seksualinės orientacijos pareiškimais, sukūrė daug ir gana ekscentriškų filmų.

Pone von Praunheim, visa Jūsų karjera pažymėta noru provokuoti ir laužyti tabu. Viešais pareiškimais apie Hape Kerkelingo ir Alfredo Bioleko seksualinę orientaciją vienoje dešimtojo dešimtmečio pradžios TV pokalbių šou Jūs sukėlėte karštus kontraversiškus ginčus. Ar tokių akcijų pakartotumėte ir šiandien?

Šie vieši pareiškimai anuomet tikrai buvo atkreipiantys dėmesį. Tokios akcijos vienas nepadarysi, tik kartu su kitais, o man tai buvo gana sunku, nes iš tiesų esu vienišius. Žinoma, pakartoti norėčiau… Esu nufilmavęs filmą apie homoseksualų tikybos mokytoją Davidą Bergerį, išmestą iš mokyklos. Jame papasakojau, kiek daug homoseksualų yra tarp katalikų kunigų. Būtų prasminga akcija – paskelbti apie juos bažnyčioje. Tačiau aš to jau daugiau nedarau. Tegul imasi kiti.

Kaip vertinate tuos viešus pareiškimus šiandien?

Aš manau, kad jie turėjo teigiamą poveikį žurnalistikai. Anuomet apie gėjus buvo kalbama tik mirusių nuo AIDS, nusikaltimų ir dar visokiuose negeruose kontekstuose. Staiga gėjai spaudoje buvo pristatyti visiškai normaliai, be jokio neigiamo konteksto. Ir tai buvo didžiulė pažanga.

Nuo 1971 metų, nuo filmo „Perversiškas yra ne homoseksualas, o jo gyvenama situacija“ Jūsų kritika imta kreipti ir į pačius homoseksualus, iš kurių Jūs reikalavote daugiau veikti ir kovoti. Kaip reikalai pasikeitė šiandien?

Vienas iš mano reikalavimų buvo toks: apie save, apie savo homoseksualumą kalbėti viešai – su draugais, tėvais, darbe. Šiandien atvirumo plotmė šiek tiek pasikeitė. Manau, kad daugelis su savo gėjiškumu auga labiau pasitikėdami savimi – palaikomi interneto, gėjų sambūrių ir kt. Gaila, tai pasakytina ne apie visus. Vis dėlto pasikeitęs visuomenės klimatas daug didesniam procentui asmenų leidžia gyventi laisviau ir atviriau.

Visą Sascha Rettigo interviu su Rosa von Praunheim skaitykite čia.

goethe

Filmo „Ne homoseksualas iškrypęs, o visuomenė, kurioje jis gyvena“ ištrauka: