• Kreivės 2020

  Rugsėjo 9–13 d.
  Vilnius
  Įėjimas – laisvas arba auka nuo 1 ct.

 • Konkursinė programa

  13 trumpų filmų 6 peržiūrose

  Nuotrauka: Noriu, kad Jelivarė degtų

 • Atmintys

  4 ilgos ir 5 trumpos istorijos apie individualias ir bendruomenės atmintis bei jų praradimus  Nuotrauka: Peržiūra

 • Ačiū!

  Susitikime kitų metų festivalyje ir renginiuose pakeliui
  Nuotrauka: Banglaužis

Naujienos

KINFO / Festivalio „Kreivės“ atidarymas

2014 08 25 \

Rugpjūčio 21-osios dienos vakarą „Skalvijos“ kino centre buvo atidarytas festivalis „Kreivės“. Tai LGBT festivalis, kurio programoje gausu edukacinių bei pramoginių renginių, daugiausiai susideda iš filmų, kurie nagrinėja lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų bei kitaip save identifikuojančių žmonių gyvenimus bei problematiką.

Didžiausias dėmesys „Kreivėse“ skiriamas prancūzų teatro, operos bei kino režisieriui Patrice’ui Chéreau, daugkartiniam kino festivalių (tarp kurių ir Berlinalė bei Kanai) laureatui, per savo gyvenimą sukūrusiam penkiolika juostų ir prisidėjusiam prie dar didesnio skaičiaus jų kūrimo proceso. „Kreivių“ organizatoriai atrinko ir festivalyje rodo tris Chéreau kūrinius, o vienas jų tapo renginio atidarymo filmu – „Sužeistas vyras“ (L’homme blessé, 1983).

Nenuostabu, jog „Kreivių“ organizatoriai nusprendė dalį programos skirti būtent šiam prancūzų kino režisieriui. Homoseksualus kūrėjas, nors gyvenimo ir nepaskyrė tiesioginei kovai už LGBT teises, tačiau jo filmuose dažnai vaizduojami netradicinės seksualinės orientacijos veikėjai ir bendražmogiškos problemos, su kuriomis jie susiduria, tad bent iš dalies Chéreau prisidėjo prie LGBT integracijos ar bent jau kultūros plėtros. Pernai iš gyvenimo pasitraukusiam režisieriui pavyko pasiekti pripažinimą kino pasaulyje, o „Kreivių“ festivalis suteikia Lietuvos žiūrovams galimybę su šiuo kūrėju susipažinti artimiau.

Filmas pasižymi skaudoku tonu, pabrėžia nesusipratimus, komunikacijos stoką. Galbūt Lietuvos LGBT bendruomenei – tai artima patirtis? „Lietuvoje dar tik kuriasi bendruomenė, ji nebrandi, tad festivalis – tarsi mėginimas ieškoti tų bendrumų“, – teigė organizatorių komandos narys Marius Gorochovskis. Kad ir kaip būtų, festivalis nesikoncentruoja tik į LGBT auditoriją ir kviečia atvykti visus norinčius. „Naivu būtų tikėtis, kad festivalį pasirinks priešiškai LGBT žmonių atžvilgiu nusiteikę asmenys. Tačiau nebūtina savęs identifikuoti su kokia nors mažuma, kad laikytum mūsų renginius įdomiais ir įtraukiančiais, tad matome atvykstant žmonių iš įvairių socialinių grupių, įskaitant LGBT ir jų draugus“, – sakė M. Gorochovskis.

Panašu, jog pritraukti publiką tikrai pavyko. Bilietai į atidarymo seansą beveik tuoj pat buvo išgraibstyti, o jų negavusieji rikiavosi prie durų, tačiau patekti į vidų jiems taip ir nepavyko – salė buvo sausakimša. Tad rekomenduotina bilietais pasirūpinti iš anksto. Atidarymo metu tarp susirinkusiųjų galima buvo išvysti „Kino pavasario“ meno vadovę Santą Lingevičiūtę, menotyrininkę Laimą Kreivytę, režisierių Romą Zabarauską ir kitus meno pasaulio atstovus bei žmogaus teisių aktyvistus.

Po filmo organizatoriai skatino atkreipti dėmesį į pačiame „Skalvijos“ kino centre įrengtą fotografijos parodą „By the way“ bei pakalbinti atėjusią šios parodos autorę – Arcaną Feminą, kuri savo nuotraukose įamžino transeksualius žmones. Paroda veiks iki rugpjūčio mėnesio pabaigos.

Visas straipsnis.

Šaltinis: KINFO. Autorė: Gabrielė Norkūnaitė. Marinos Juralevičiūtės nuotraukos.

16 08 07 01