en
en

Filmo „Sveiki atvykę į Čečėniją“ kadras

Nors Lietuvoje galiojantis Baudžiamasis kodeksas numato bausmes tiek už neapykantos nusikaltimus, tiek už neapykantos kurstymą, skaičiuojama, kad dėl tokio pobūdžio veikų į teisėsaugą kreipiamasi ypač retai.

Lietuvos žmogaus teisių centro atstovai pastebi, jog kasdien socialiniuose tinkluose matomi neapykantą kurstantys ar įvairias bendruomenes žeminantys komentarai tampa kone įprasta norma. Situaciją aštrina ir šiuo metu vykstantys rinkimų debatai, kurių metu politinių idėjų pristatymai laviruoja ant itin plonos ribos.

Atkreipti visuomenės dėmesį į šią vyraujančią problemą ir geriau suprasti neapykantą kvies jau po savaitės – spalio 7 dieną – prasidedantis „Nepatogaus kino“ festivalis. Specialiai neapykantos nusikaltimams skirtą festivalio programą sudarys keturios diskusijos internete ir du dokumentiniais filmai, kurie renginio dalyviams bus prienami „Nepatogaus kino“ platformoje viso festivalio metu.

Anot festivalio rengėjų, „Nepatogaus kino“ transliuojamos diskusijos bus aktualios tiek plačiajai visuomenei, tiek bendruomenėms, kurios dažnai tampa neapykantos taikiniais. Diskusijų metu bus aiškinamasi, kaip padėti žmonėms, kurie nukentėjo nuo tokių veikų, kodėl kalbėjimas apie neapykantos atvejus daliai visuomenės atrodo savireklama. Taip pat bus gilinamasi į žodžio laisvės ir neapykantos ribojimo atvejus, diskusijų tematika apims ir neapykantos strategijas rinkimų kampanijų metu.

„Ne vienam šiomis dienomis stebinčiam rinkimų debatus, kyla klausimas, kur riba tarp neapykantos skatinimo ir politinių idėjų pristatymo? Ar Lietuvai gresia tapti Lenkija arba Vengrija, kuriose partijos rinkimų kampanijomis aktyviai nuteikinėja visuomenę prieš LGBT bendruomenę, o vėliau pažada „išgelbėti“ nuo jų pačių sukurto baubo. Dažnai girdime ir argumentus, kad neapykantos ribojimas, persekiojimas varžo žodžio laisvę. Gerokai rečiau kalbame apie neapykantos daromą žalą demokratijai ir susipriešinimą, kurį kai kuriose valstybėse jau galime pamatyti plika akimi“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro komunikacijos vadovė Jūratė Juškaitė, sudariusi neapykantos temai skirtų diskusijų programą.

Filmo „Indianara“ kadras

Kartu su diskusijomis kviečiama pažiūrėti ir du sukrečiančius filmus: „Sveiki atvykę į Čečėniją“, kuriame pasakojama, kas nutinka, kai valstybė remia ir skatina smurtą prieš dalį savo pačios piliečių, bei „Indianara“ – translytės aktyvistės kovą už išlikimą į radikalią dešinę sukančioje Brazilijoje.

Diskusijos bus transliuojamos festivalio „Nepatogus kinas“ ir Lietuvos žmogaus teisių centro „Facebook“ paskyrose. Visi festivalio filmai šiais metais bus prieinami virtualioje festivalio kino salėje bei daugiau nei 160 Lietuvoje bibliotekų.