en
en

Viktorija Kolbešnikova ir Augustas Čičelis, Severinos Venckutės nuotr.

Šiemet kartu su pirmuoju ,,Kaunas Pride“ laikinojoje sostinėje vyksta ir queer festivalis ,,Kreivės“. Renginiai truks keturias dienas ir taps galimybe ne tik patirti queer kultūrą, bet ir būti su bendruomene bei ją palaikančiais žmonėmis nesaugumo ir bandymų riboti ,,Kaunas Pride“ eitynes fone. Vėliau, rugsėjo 8 d., festivalis kelsis į Vilnių.

,,Man atrodo, kai kas nors bando riboti, tai veikia atvirkščiai –  žmonės dar labiau ima burtis, – apie rytoj planuojamas LGBTQ bendruomenės eitynes sako viena iš Kaunas Pride ir ,,Kreivių“ Kaune organizatorių Viktorija Kolbešnikova, – Didėjant pykčiui dėl esamos padėties, jis gali labai kūrybiškai pasisukti. Aš visą laiką sakau, kad ,,Kaunas Pride“ jau vyksta dabar. Iškilo labai daug klausimų į viršų. Tai reikalauja labai daug pastangų, streso, bet vis daugiau palaikymo jaučiasi Kaune. Atsisėdus kur nors kavinėje prieina žmonės pasišnekėti, pasakyti palaikymo. Tik į gera, bet be kovos dalykai nesipasidaro“, –  sako ji.

Aplink ,,Kaunas Pride“ vykstančios ,,Kreivės“ kvies į filmų peržiūras, diskusijas, vakarėlius, kreivos kūrybos skaitymus. ,,LGBT žmonės egzistuoja visur, todėl visiems turi būti prieinama queer kultūra ir kūryba. ,,Kreivių“ programa sudaryta taip, kad kiekvienas norintis gali pamatyti visus filmus, sudalyvauti renginiuose. Niekas nesidubliuoja. Nesinori išblaškyti bendruomenės ar riboti galimybes dalyvauti“, – sako vienas iš festivalio organizatorių Augustas Čičelis.

Programoje – atminties tema bei žvilgsnis į bendruomenės istoriją

Organizatoriai taip pat pabrėžia, kad „Kreivių” erdvė skirta visiems – tiek mėgstantiems bendrauti, tiek labiau introvertiškiems bendruomenės nariams. ,,Tai susitikimo taškas, vieta burti bendruomenę ir burtis bendruomenei. Taip pat labai svarbus ir galėjimo būti viešojoje erdvėje, turėjimo pilną teisę joje būti  momentas. Daugumą veiklų darome viešose erdvėse, bet svarbu ir kurti saugias vietas. Taip išlaikyti balansą tarp viešumo ir saugumo“, – sako  A. Čičelis.

Augustas Čičelis, Severinos Venckutės nuotr.

Nemažą ,,Kreivių“ festivalio programos dalį sudaro kinas  – queer bendruomenei istoriškai svarbi meno forma ir susitikimų vieta. Peržiūros Kaune vyksta Kauno kultūros centre, Kauno menininkų namuose bei socialiniame centre ,,Emma“. ,,Gaila, kad nė vienas kino teatras Kaune neišdrįso priimti ,,Kreivių“. Istoriškai kino teatras būdavo pasislėpimo vieta, bet kartu ir vieta, kur gali išgirsti kitas istorijas. Taip pat pat tai vieta, kur gali kažką už rankos tyliai palaikyti“, – sako V. Kolbešnikova.

Šiais metais festivalis savo programoje vėl atskirą dėmesį skiria queer istorijos ir atminties temai, reikšmingiems lūžiams. Anot organizatorių, queer istorija retai prasimuša į oficialiąją istoriją, dažniau egzistuoja jos paraštėse kaip nepageidaujama arba tokia, kurią bandoma apskritai ištrinti. ,,LGBT+ kultūros sklaida – svarbus šis momentas. Festivalyje mes bandome pristatyti tiek senesnius kūrinius, tiek kalbėti apie queer istoriją apskritai.  Ji gali būti pasakojama per tai, ką bendruomenė pasiekė, kaip ji gyveno, kur ji buvo, kaip formavosi. Bet taip pat per asmenines istorijas ir kaip konkretus periodas ar vieta atsiskleidžia vieno žmogaus asmeninę istoriją“, – sako A. Čičelis.

Viktorija Kolbešnikova, Severinos Venckutės nuotr.

Queer festivalis ,,Kreivės“ organizuojamas nuo 2014 m., šiais metais festivalis vyksta rugsėjo 2–5 d. Kaune ir rugsėjo 8–12 d. Vilniuje. Su visa programa galima susipažinti festivaliskreives.lt. Festivalio renginius remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas, Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, Norvegijos finansinis mechanizmas, Kanados ambasada ir JAV ambasada.