en
en

Kauno menininkų namai, bendradarbiaudami su asociacija „In corpore“ („išgirsti“), tęsia 10-tojo dešimtmečio queer kultūros tyrinėjimus su projektu „Nepadorūs vakarai. Naglis“ ir birželio 29 d. kviečia į nepadorų vakarą: 18 val. vyks ukrainiečių menininko Antono Shebetko parodos „Ukrainos queer TV: atviras archyvas“ atidarymas, o 19 val. pajudėsime kartu link miesto centro su iniciatyvos „išgirsti“ komandos nariais, kurie pasakos queer bendruomenei svarbių Kauno miesto vietų istorijas nepadoriais ir neramiais 10-tojo dešimtmečio laikais.

„KAUNAS YRA KAUNAS? Redakciją pasiekė žinia, jog ir Kaune atvėrė duris kavinė gėjams. Nuvykome patikrinti. Deja, kavinės šeimininkas vos ne klūpom maldavo šio fakto negarsinti. Ką gi – negarsinam: pogrindis yra pogrindis ir čia būtina konspiracija.” – 1994 metais skelbė laikraštis gėjams ir jų draugams „Naglis”.

Koks buvo dešimtojo dešimtmečio queer Kaunas? Kur gyveno, dirbo ir lankėsi neheteroseksualūs kauniečiai? Kaip jie susipažindavo ir kaip jautėsi viešumoje? Ekskursijos metu žvelgsime į Kauną homoseksualumo dekriminalizavimo laikotarpiu. Laukiame ne tik smalsuolių, bet ir amžininkų, kurie galėtų prisidėti pasakojimais ir patirtimis iš šio dinamiško ir konspiracinio periodo. Turėkite viešojo transporto bilietėlių.

Parodos „Ukrainos queer TV: atviras archyvas“ centre – trijų kanalų tiriamasis video projektas, kuriame nagrinėjamos įvairios homoseksualumo ir kitoniškumo vaizdavimo Ukrainos žiniasklaidoje formos ir metodai. Parodoje bus galima išvysti menininko sudarytą Ukrainos queer istorijos laiko juostą, kurioje nurodytos pagrindinės Ukrainos LGBTQ+ judėjimo datos.

Antonas Shebetko yra ukrainiečių menininkas ir fotografas iš Kyivo. Šiuo metu menininkas gyvena Amsterdame. Kūrėjas daugiausiai dirba su LGBTQ+, atminties, tapatybės praradimo, istorijos daugialypiškumo temomis. Jo išsamūs tyrimai skirti pamirštai Ukrainos queer istorijai. Shebetko projektų spektras varijuoja nuo instaliacijų ir intervencijų, skirtų senoms kruizo vietoms ir pogrindiniams gėjų kurortams Kryme tyrinėti, iki aktualiausių temų, tokių kaip Ukrainos LGBTQ+ karių portretai. Menininko darbai buvo eksponuojami FOAM muziejuje ir Stedelijk muziejuje Amsterdame, Nyderlanduose, Frei_raum Q21 parodų erdvėje Vienoje, Austrijoje, Photo Elysée Lozanoje, Šveicarijoje, CENTQUATRE-PARIS Paryžiuje, Prancūzijoje, ir Mystetskyi Arsenal Kyive, Ukrainoje.

Projektu „Nepadorūs vakarai“ siekiama sukurti erdvę seksualumo diskurso kaitos analizei kultūros kontekste 10-ajame dešimtmetyje. Antrojoje projekto dalyje „Naglis“ siekiama tyrinėti tuo metu besiformuojančią queer kultūrą ir jos socialinės aplinkos santykius šalyje ir regione. „Nepadorūs vakarai. Naglis“ programą sudarys plačiaformatė 8 renginių programa (performatyvūs skaitymai, performatyvi ekskursija, paroda, videomeno programa, performansų vakaras-vakarėlis) su kuratoriais/ėmis, tyrėjais/omis ir menininkais/ėmis iš Baltijos šalių ir Rytų Europos regiono.

Projektą „Nepadorūs vakarai. Naglis“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.