Anton Karyuk paroda „Neseniai neseniai“
„išgirsti“ queer archyvas kviečia pasikalbėti apie queer istorijos tyrinėjimus, jos atsiėmimą ir išsaugojimą Lietuvoje. Ką mes jau žinome apie Lietuvos queer istoriją? Kas jau nuveikta ją tyrinėjant? Ko trūksta? Ką dar tik norėtųsi sužinoti? Kokia galėtų būti šių tyrimų ateitis? Savo veikla, patirtimi ir vizijomis dalinsis sociologas, rašytojas, kultūros kritikas, VDU profesorius Artūras Tereškinas, lyčių studijų daktarė, VU dėstytoja ir mokslo darbuotoja Rasa Navickaitė bei rašytojas, istorikas, VU dėstytojas Tomas Vaiseta. Pokalbį po pristatymų moderuos „išgirsti“ queer archyvo kuratoriai Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova.
Po pokalbio – filmo „Neirud“ peržiūra. Renginys organizuojamas kartu su „Meno aviliu“. Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.
2024 m. lapkričio 22 d., 16.00 val. (įėjimas – laisvas)
Meno avilys, A. Goštauto g. 2, Vilnius
Plačiau apie dalyvius:
Artūras Tereškinas – sociologas, rašytojas, kultūros kritikas. Šiuo metu yra Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorius. A. Tereškinas yra išleidęs dvi eilėraščių ir dešimt akademinių knygų, išspausdinęs daugiau nei penkiasdešimt straipsnių ir esė lyčių, seksualumo, socialinės atskirties bei populiariosios kultūros temomis. Paskutinių metų darbuose daugiausia dėmesio skiria emocijų sociologijos, kalėjimų tyrimų, lyčių sociologijos ir vyriškumo studijų sritims. 2016 m. už mokslinę veiklą apdovanotas Lietuvos mokslo premija. 2017 m. išleido pirmąjį lietuvišką queer romaną „Nesibaigianti vasara: sociologinis romanas apie meilę ir seksą“. Tereškinas yra queer studijų Lietuvoje pradininkas.
Rasa Navickaitė – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja ir mokslo darbuotoja, lyčių studijų daktarė. 2021–2024 m. Vienos universitete (Austrija) sėkmingai įvykdė tyrimų projektą „Seksualumo modernizacija ir nenormalumo konstravimas sovietinėje Lietuvoje“, finansuotą prestižinės Marie Skłodowska-Curie stipendijos. Šiuo metu ji vykdo Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą „Politinės homofobijos genealogija posovietinėje Lietuvoje: nuo sovietinio palikimo iki tarptautinio anti-gender judėjimo“. Ji yra knygos „Marija Gimbutienė. Archeologija, Didžiosios Deivės hipotezė, feminizmas“ (2023 ir 2024 m.) autorė, reguliariai publikuoja mokslinius ir mokslo populiarinimo straipsnius, rašo daugiausia LGBTQ+ žmonių istorijos, homofobijos bei anti-gender judėjimo, feminizmo, lyčių istorijos ir lytiškumo politikos temomis.
Tomas Vaiseta – rašytojas, istorikas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas, (Post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centro tyrėjas. Tyrinėja sovietų Lietuvos kultūros ir socialinę istoriją, sovietinę psichiatriją, seksualumo kultūrą, pastaruoju metu atlieka sovietinės kaip poholokaustinės visuomenės tyrimus. Yra publikavęs tris monografijas „Nuobodulio visuomenė: kasdienybė ir ideologija vėlyvuoju sovietmečiu (1964–1984) (2014 m.), „Vasarnamis: Vilniaus psichiatrijos ligoninės socialinė istorija (1944–1990)“ (2018 m.), „Mažasis o: seksualumo kultūra Sovietų Lietuvoje“ (kartu su Valdemaru Klumbiu, 2022 m.). Taip pat yra parašęs tris grožinės literatūros knygas: apsakymų rinkinį „Paukščių miegas“ (2014 m.), romanus „Orfėjas, kelionė pirmyn ir atgal“ (2016 m.) ir „Ch.“ (2021 m.).